امروز جمعه ، ۳ آذر ۱۳۹۶
»

حذف دلار از مبادلات تجاری ایران

*سجاد خلیلیان
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۶/۳۱کد خبر: ۴۲۷۱۲
بانکیا:نقش ارز مورد استفاده در مبادلات تجاری برون مرزی کشورها همانند نقش تجارت در رشد اقتصاد آنها، بی بدیل و تعیین کننده است. و این تعیین کنندگی قدرت خود را در شرایط خاصی مانند تحریم ها و محدودیت ها بیش از پیش نشان خواهد داد. تجربه تلخ قدرت نهفته ارز مبادلاتی، ایران را برآن داشته تا نقش دلار را در تمامی مبادلات خود کاهش دهد.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا)سال هاست دلار به عنوان مهم ترین پول خارجی در سبد ارزی کشور مطرح بود و تجار و بازرگانان مبادلات خارجی خود را به وسیله دلار انجام می دهند. بعدها یورو نیز در کنار برخی دیگر از ارزها مانند پوند انگلیس جزو ارزهای پُرمصرف سبد ارزی کشور شد.
علاوه بر ایران، بسیاری دیگر از کشورها نیز دلار را به عنوان یکی از مهم ترین ارزهای خارجی در مبادلات تجاری خود مورد استفاده قرار می دهند. این مسئله باعث شده تا کشور آمریکا بتواند از این موقعیت ویژه پولی خود در بازار کشورهای مختلف استفاده کرده و سالهاست نیز تلاش می کند تا دلار را به عنوان ارز اول در سطح جهان مطرح و نگه دارد. در گزارشی از ایبِنا نقل شده است که مقام معظم رهبری یکبار دیگر بر حذف دلار از مبادلات تجاری کشور تاکید کرده اند و به مسئولان و مردم توصیه کردند ارزش و آقایی دلار در زندگی اقتصادی کشور شکسته شود.
این صحبت ها زمانی مطرح شده است که آمریکایی ها طی سال های گذشته توانسته اند با ارایه دلار بعنوان ارز اول جهان، فشارهایی را به برخی از کشورها وارد کرده و در مسئله تحریم های ایران نیز هزینه هایی را در مبادلات تجاری بین المللی به کشور وارد کنند. در دولت گذشته برخی تلاش ها برای تغییر سبد ارزی کشور و حذف دلار از مبادلات صورت گرفته بود اما به نتیجه نرسید.
برنامه این بود که دولت وقت می خواست پس از سال ها به فرمانروایی دلار در سبد ارزی کشور پایان دهد و ارزهای دیگری را جایگزین نماید. دریافت و پرداخت با پول کشورهای هدف و همچنین چرخش مبادلات ارزی به سمت استفاده از یورو از برنامه هایی بود که در گذشته مطرح و دنبال شده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار شرکت کنندگان در همایش سراسری فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به «نقش الگو و آینده‌ساز ملت ایران در تحولات جهانی» خاطرنشان کردند: اگر مسئولان و مردم بتوانند اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی محقق و کشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند، کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌اند و برای آنها الگو خواهند شد.
می توان سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره لزوم پایان دادن به جادوی مالی دشمن در اقتصاد ایران را ماموریت و فرمان جدیدی برای دولت دانست. حال که دولت به دنبال اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است یکی از کلیدی ترین اقدامات در این زمینه را باید حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و دریافت و پرداخت های بین المللی با پول همان کشورها دانست.
کارشناسان بر این باورند که حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و یا دستکم کمرنگ تر شدن نقش آن در این بخش مشکلی برای مبادلات و تجار ایرانی به وجود نخواهد آورد و از آنسو می توان انتظار داشت داد و ستدها را با پول کشورهای طرف معامله نیز انجام داد.
پیش از این برخی کشورها تجربه حذف دلار از مبادلات بین المللی را داشته اند که می توان به چین، آفریقای جنوبی، برزیل، روسیه و هندوستان اشاره کرد. در ایران نیز می توان بیش از پیش به سمت کاهش ارزش دلار حرکت و در نهایت آن را از مبادلات حذف کرد.
همچنین می توان به این نکته نیز اشاره کرد که حذف دلار از مبادلات بین المللی می تواند امکان تحریم دوباره ایران و ضربه زدن به اقتصاد کشور از طریق دلار را به صفر برساند و راه آسیب پذیری کشور از این طریق را ببندد.
پیش از سخنان مقام معظم رهبری نیز، تلاش های دولتمردان ایران برای محدود کردن دلار در مبادلات تجاری با رایزانی های مداوم با طرف های معامله برای استفاده از ارزهای محلی، نتایجی را به دست آورده بود.
نشست ایران و روسیه که چندی پیش در زمینه توسعه روابط بانکی و صادراتی بین دو کشور در محل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با برنامه هایی از جمله مبارزه با پولشویی، تروریسم، استفاده از ارزهای محلی و تاسیس شعب بانکی همراه بود و توافقنامه هایی در اینباره بین دو طرف به امضا رسید.
«دیمیتری اسکوبلکین» معاون بانک مرکزی روسیه و رییس بخش روسی کارگروه مالی بانکی کمیسیون دائمی همکاریهای اقتصادی، تجاری ایران و روسیه با اشاره به زمینه های متعدد مشترک همکاری بانکی بین دو کشور در اینباره گفت: ما در خصوص استفاده از ارزهای محلی مانعی نمی بینیم. وی افزود: این تصمیم می تواند به همکاری های اقتصادی و تجاری و نیز رونق بخشیدن به اقتصاد دو کشور کمک کند. به گفته اسکوبلکین ما توافقنامه هایی را در این زمینه به امضا رسانده ایم که می توانند گامی رو به جلو در راه توسعه همکاری های دو کشور باشند.
وی افزود: امکان تاسیس شعب بانکی در دو کشور همیشه وجود دارد و اجرایی شدن این تصمیم بستگی به خود بانک ها دارد. به گفته اسکوبلکین، از طرف ما این تمایل وجود دارد و هیچ مانعی نیز بر سر راه تاسیس شعب بانکهای ایرانی در روسیه نمی بینیم و فکر می کنم به زودی این اتفاق خواهد افتاد.
پیش از آن نیز مدیرکل سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه از حذف دلار و جایگزینی یورو در مبادلات اقتصادی ایران و کره جنوبی خبر داده بود.حمید بعیدی نژاد با یادداشتی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: حل یکی از مشکلات اجرای برجام، استفاده از یورو در معاملات ایران و کره جنوبی است.
مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه تبدیل ارز کره جنوبی به یورو در معاملات تجاری با ایران را حل یکی از مشکلات اجرای برجام دانست و نوشت: با این کار، شرایط لازم فراهم می شود که مشکل تبدیل برخی دیگر از ارزهای محلی و محدود خاص به یورو نیز به طور کامل برطرف شود.
بعیدی نژاد ادامه داد: وزیر اقتصاد کره جنوبی رسما اعلام کرد که مبادلات با ایران از ۲۹ ماه اوت با یورو انجام خواهد شد. وی ادامه داد: این تصمیم گرفته شده که براساس آن مبادلات تجاری دو کشور با یورو و در غیاب دلار انجام خواهد شد.
به گفته وی، این اقدام بسیاری از موانعی را که اکنون سر راه سرمایه گذاری تجارت با ایران وجود دارد را هموار خواهد کرد و در این باره سه بانک «کپ هانا»، «شین هان» و «ووری» به عنوان بانک های حامی انتخاب شده اند.
به گزارش ابتکار،این مقام مسئول در وزارت امور خارجه ادامه داد: این اقدام که پیرو مذاکرات فشرده در قالب اجرای برجام انجام می گیرد، یکی از موانع انجام معاملات با کره جنوبی را از میان بر می دارد. واحد پول کره جنوبی یا وون به دلیل اینکه از ارزهایی است که فقط در کره جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس تصمیم این کشور طی دهه ها مبادلات اقتصادی با دیگر کشورهای جهان ابتدا باید به دلار و سپس در صورت لزوم به ارز ثالثی مانند یورو تبدیل شود.
بعیدی نژاد افزود: اما در خصوص مراودات با ایران با توجه به محدودیت امکان تبدیل واحد پول کره جنوبی به دلار آمریکا و همچنین تصمیم بانک مرکزی کشورمان برای عدم استفاده از دلار، عملا امکان تبدیل وون کره به یورو در تبادلات تجاری ایران با کره جنوبی وجود نداشت و این به یک محدودیت در تبادلات تجاری دو طرف تبدیل شده بود.
 

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


آخرین اخبار
اخبار پربازدید