امروز جمعه ، ۳ آذر ۱۳۹۶
بدون سپرده زوجین
»

افزایش وام مسکن به ۱۲۰ میلیون تومان

۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۲/۱۸کد خبر: ۴۲۸۴۶
بانکیا: با تصویب شورای پول و اعتبارافزایش وام مسکن بدون سپرده زوجین به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش وام مسکن بدون سپرده زوجین به ۱۲۰ میلیون تومان شورای پول و اعتبار در جلسه ۱۲ اردیبهشت ماه با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده به زوجین موافقت کرد.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا) به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه موارد زیر تصویب شد:

افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده جعاله مسکن به ۲۰ میلیون تومان برای یک پلاک ثبتی توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن.
 

موافقت با اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده به زوجین توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن، تا سقف مبالغ زیر بر روی یک پلاک ثبتی، مشروط به رعایت تعادل منابع و مصارف بانک:
 

  • شهر تهران معادل ۱۰۰ میلیون تومان (هریک از زوجین حداکثر ۵۰ میلیون تومان)
  • مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر جمعیت معادل ۸۰ میلیون تومان (هریک از زوجین حداکثر ۴۰ میلیون تومان)
  • سایر مناطق شهری معادل ۶۰ میلیون تومان (هریک از زوجین حداکثر ۳۰ میلیون تومان)

 
به این ترتیب با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده قابل اعطا به زوجین زمینه افزایش قدرت خرید مسکن برای زوجین فراهم می‌شود.
 
بانک مسکن مجاز است، به تسهیلات گیرندگان مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (علاوه بر سقف‌های مصوب از محل اوراق مذکور)، در حالت انفرادی تا سقف ۱۰ میلیون تومان و برای زوجین تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده پرداخت کند.
به این ترتیب بانک مسکن می‌تواند به استفاده کنندگان تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن علاوه بر سقف تسهیلات فعلی، مبلغ ۱۰ میلیون تومان برای خرید مسکن انفرادی و مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای خرید مسکن توسط زوجین پرداخت کند.
 
در خصوص بانک مسکن با تجمیع تسهیلات فروش اقساطی مسکن از محل حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز ساخت مسکن با تسهیلات مسکن بدون سپرده، حداکثر معادل سقف تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده بر روی یک واحد مسکونی، موافقت می‌شود.
 
به منظور مساعدت به دارندگان انواع حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن که تاکنون از تسهیلات استفاده نکرده‌اند، این امکان برای آنها فراهم می‌شود تا ضمن استفاده از امتیاز تسهیلات حساب خود، مابه‌التفاوت تا سقف ۶۰ میلیون تومان از محل تسهیلات بدون سپرده دریافت کنند.
 
با تجمیع امتیاز تسهیلات برای زوجین دارنده حساب پس‌انداز مسکن جوانان بانک مسکن، منوط به رعایت سقف اعطای تسهیلات متناسب با هر حساب (براساس امتیاز حاصله زوجین) جهت اعطای تسهیلات مسکن برای یک پلاک ثبتی موافقت شد.
 
بر این اساس زوجین دارنده حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان می‌توانند طبق امتیاز حساب خود و رعایت حداکثر سقف تسهیلات متعلقه به آن حساب، مشترکاً برای خرید یک واحد مسکونی اقدام کنند.
 
به عنوان مثال زوج و زوجه دارای امتیاز تسهیلات انفرادی هرکدام ۴۰ میلیون تومان می‌توانند به صورت مشترک ۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید بر روی یک واحد مسکونی دریافت کنند.
 

سقف زوجین تسهیلات انفرادی شرح
سرجمع تسهیلات بدون سپرده تسهیلات از محل اوراق سرجمع تسهیلات بدون سپرده تسهیلات از
محل اوراق
۱۲۰ ۲۰ ۱۰۰ ۷۰ ۱۰ ۶۰ تهران
۱۰۰ ۲۰ ۸۰ ۶۰ ۱۰ ۵۰ مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت
۸۰ ۲۰ ۶۰ ۵۰ ۱۰ ۴۰ سایر مناطق شهری

 

با توجه به رسالت بانک توسعه تعاون در اعطای تسهیلات به تعاونی‌ها و همچنین در جهت ایجاد تحرک در بخش مسکن، با درخواست آن بانک جهت اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن به تعاونی‌های مسکن، با رعایت سایر ضوابط و مقررات بانکی، موافقت به عمل آمد. بر این اساس مصوبه مورخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ شورای پول و اعتبار بابت امکان اعطای تسهیلات خرید مسکن تا سقف تسهیلات در شهر تهران معادل ۶۰ میلیون تومان، مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۵۰ میلیون تومان، سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان قابل اقدام می‌باشد. همچنین امکان اعطای تسهیلات ساخت تا ۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن به بانک توسعه تعاون نیز تسری می‌یابد. به این ترتیب، بانک توسعه تعاون نیز می‌تواند نسبت به اعطای تسهیلات خرید و ساخت مسکن به تعاونی‌های مسکن اقدام کند.
افزایش سقف فردی تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار (به‌جز برای حساب‌های تعهدی بانک مسکن) با رعایت تعادل منابع و مصارف بانک‌های عامل قابل اقدام است.

» با عضویت در سایت آخرین اخبار را در ایمیل خود ببینید!
عضویت در خبرنامه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


آخرین اخبار
اخبار پربازدید