بانک مرکزی تاریخ را عوض کرد

چندی پیش بانک مرکزی نرخ سود سپرده های بانکی را بالا برد. اقدامی که به نوعی کنشی غیر تورمی شمرده می شود. در اولین واکنش نرخ بهره بین بانکی نیز ترقی پیدا کرده و به رکورد خود در حداقل دو سال اخیر رسید. در خیز سراسری نرخ های سود در بازارهای بین بانکی اما یک شاخص کماکان به مسیر ثابت خود ادامه می دهد 

نرخ سود در بازار باز، که برابر با ۲۱ درصد بوده و برای ماه های متوالی در این مرز ثابت باقی مانده است. ثبات نرخ سود در این بازار در حالی رقم خورده که البته تزریق پول از سوی بانک مرکزی خیزی جدی را در این مقطع ثبت کرده است.

درشرایطی که برخی تحلیل گران معتقدند بالا رفتن عملیات ریپوی بانک مرکزی در بازار باز می تواند سویه ای تورمی را در کشور به همراه داشته باشد اما این نهاد بی توجه به گزاره های منتقدان خود در خصوص عملیات در این بازار همچنان پول پاشی های خود در این حراج را ادامه می دهد. باور منتقدان در خصوص رشد بی سابقه نقدینگی در این معاملات آن است که عملیات سیاست پولی یکی از مهم ترین بخش های پایه پولی به شمار آمده و می توندبا رشد این شاخص افزایش تورم را در کشور به همراه داشته باشد. این در حالی است که البته در هفته های اخیر نیاز نقدینگی بانک ها به مراتب بالاتر رفته وبانک مرکزی همچنان این مسیر را در جهت برطرف کردن نیاز بانک ها مسیری مطمئن می داند.

 در همین رابطه به گزارش اکو ایران به نقل از اقتصادنیوز، روند عملیات بازار باز در کشور مسیر صعودی خود را تداوم بخشیده است. در این بازار که بانک مرکزی نقدینگی بانکی را سرو سامان می دهد در ماه های اخیر رکوردهای بی سابقه ای را رقم زده است. این معاملات اکنون به مرحله چهل و هشتم در میانه بهمن ماه رسیده و نشان از سطح بالای تزریق پول در این معاملات داشته است.

بسط ۱۳۰ همتی در بازار باز

در هفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه در بانک مرکزی ۱۳۰ همت اوراق تحت توافق ریپو از بانک ها خریداری کرد. به طور کلی در این بازار بانک ها نیازهای نقدینگی خود را با وثیقه اوراق و استقراض از بانک مرکزی برطرف می کنند.

در هفته ی اخیر حجم اوراق خریداری شده از سوی بانک مرکزی همان تزریق پول در این معاملات بوده که برابر با ۱۳۰ همت به ثبت رسیده است.

دادو ستد اوراقی بانک ها و بانک مرکزی دارای نرخ سود و تاریخ سررسیدی است که به صورت هفتگی بانک مرکزی آن را تعیین می کند. این تاریخ سررسید در هفته های متوالی هفت روزه بوده  نرخ سود آن برابر با ۲۱ درصد ثابت مانده است.

با توجه به قواعد معاملات در این بازار، بانک مرکزی براثر معاملات هفته قبل خود ۱۰۵ همت نقدینگی جذب کرده و به نوعی از نظام بانکی همین میزان را جمع آوری کرده است.

در کنار بازار باز، تزریق پول در بازار شبانه نیز در سطح بالایی رقم خورده است

سطح ۸ همتی تزریق پول در بازار شبانه

در بازار شبانه تاریخ سررسید معاملات میان بانک ها با یکدیگر کوتاه مدت تر بوده و در نرخ سود در دامنه ای معین قرار دارد. دامنه ای که بانک مرکزی آن را تعیین می کند و از ۱۴ تا ۲۲ درصد است. بانک مرکزی تزریق خود در این بازار را تحت عنوان اعتبارات قاعده مند انجام داده که نرخ سود آن در سقف خود قرار دارد.

معاملات ثبت شده از سوی بانک مرکزی درهفته منتهی به ۱۷ بهمن ماه نشان می دهد سطح معاملات و تزریق پول بانک مرگزی در عملیات بازار شبانه برابر با ۹ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است. با این که این رقم از هفته پیش کمتر بوده اما همچنان سطح بالایی در تزریق نقدینگی در این بازار به شمار می آید.

→ خواندن مطلب قبلی

جزئیات کامل بخشودگی جرایم و سود مازاد وام در ۱۳ بانک

خواندن مطلب بعدی ←

مردم در ۹ ماهه اول سال چقدر وام گرفتند؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین