رکورداران تعداد تراکنش شاپرک

مجموع ارزش تراکنش‌های یازده ماهه شاپرک در سال گذشته در کل کشور به بیش از ۸ هزار و ۹۷ همت رسیده است.

بانک مرکزی با انتشار ماهانه این آمار به بررسی پرداخت‌های صورت گرفته توسط اشخاص به تفکیک در استان‌های کشور می‌پردازد. البته بخشی از تراکنش های بانکی کشور در سامانه شاپرک ثبت می شود و این داده ها در مجموع سه بخش اینترنت، موبایل و پایانه فروش را در برمی‌گیرد.

مقایسه ارزش تراکنش شاپرک در استان‌های کشور

از بررسی آمارهای منتشر شده طی یازده ماهه سال گذشته مشاهده می‌شود، حجم تراکنش‌های شاپرک در استان تهران با ثبت ۲ هزار و ۷۲۰ همت بیشترین ارزش پرداخت‌های صورت گرفته در میان  ۳۱ استان کشور بوده است. همچنین ارزش مجموع تراکنش های شاپرک استان خراسان رضوی پس از تهران در جایگاه دوم قرار می‌گیرد.

در مقابل مشاهده می‌شود استان ایلام با حجم ۳۷ هزار میلیارد تومان کمترین ارزش تراکنش های شاپرک در بازه یازده ماهه را در مقایسه با سایر استان‌ها به ثبت رسانده است.

استان تهران رکوردار بیشترین تعداد تراکنش شاپرک

طبق داده های آماری درج شده در بانک مرکزی تعداد تراکنش‌های اینترنتی شاپرک دربازه فروردین تا بهمن سال ۱۴۰۱ در مجموع  به ۴۰ میلیارد تراکنش رسیده  که تقریبا  ۲۵ درصد تعداد تراکنش های اینترنتی شاپرک کل کشور بوده است. این رقم برابر با ۱۰ میلیارد تراکنش بوده است. به عبارت دیگر بیشترین  تعداد تراکنش های شاپرک در استان تهران رقم خورده در مقابل استان ایلام کمترین تراکنش شاپرک را در مقایسه بین استانی نشان می‌دهد.

ارزش   ۲۰۰ هزار تومانی هر تراکنش شاپرک در کشور

مقایسه ارزش هر تراکنش در سامانه شاپرک می‌تواند تحلیل شفاف تری از وضعیت سرانه تراکنش های صورت گرفته ارائه دهد. سرانه  هر تراکنش شاپرک از تقسیم حجم بر تعداد تراکنش ها محاسبه می‌شود که در کل کشور معادل با ۲۰۰ هزار تومان به دست آمده است. این بررسی تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ نشان می دهد در میان استان‌های کشور، ارزش هر تراکنش در استان تهران ۲۷۲ هزار تومان بوده است.

استان مازندران نیز پس از تهران با ثبت رقم  ۲۱۵ هزار تومانی هر تراکنش شاپرک در بالاترین جایگاه کشوری از حیث این شاخص قرار می‌گیرد. همچنین ارزش هر تراکنش شاپرک در استان‌های کهگیلویه و بویر احمد و خراسان شمالی به ترتیب با ۱۲۵ و  ۱۳۸ هزار تومان در پایین ترین مرتبه  بین استان ها قرار دارد.

→ خواندن مطلب قبلی

چشم‌انداز بازار بدهی در سال ۱۴۰۲

خواندن مطلب بعدی ←

پاتک تورم به چک

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین