نرخ سپرده قانونی رکورد زد

بانک مرکزی اعلام کرد که در آبان ماه نرخ سپرده‌های بانکی حجم قابل توجهی داشته ولی در آذر ماه ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

بانک مرکزی اعلام کرد که در آبان ماه نرخ سپرده‌های بانکی حجم قابل توجهی داشته ولی در آذر ماه ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

طبق آمارهای بانک مرکزی در نیمه پاییز نرخ سپرده قانونی به بیشترین سطح خود در سال جاری رسیده است. برخی این رویداد را همسو با کاهش قدرت خلق نقدینگی بانکی در نتیجه کنترل نظام بانکی از سوی بانک مرکزی می‌دانند.

در دومین ماه پاییزی کشور، نقش بانک مرکزی درکنترل ضریب فزاینده مثبت ارزیابی شده است. در داده‌هایی که بانک مرکزی در خصوص تسهیلات بانکی و سپرده‌ها منتشر می‌کند در آبان ماه یک موضوع مهم به چشم می‌خورد.

در این آمارها همواره بانک مرکزی سهم تسهیلات را برآورد کرده و در مقابل نشان می‌دهد میزان سپرده‌ها در بازار چه تغییری داشته‌اند.

در خلال آمارها سپرده قانونی نیز قابل محاسبه است. در همین رابطه حجم سپرده قانونی تا آبان مسیری صعودی داشته اما هر چه جلوتر رفته‌ایم تقریبا از سرعت رشد آن کاسته شده است.

رشد سپرده های قانونی تا نیمه پاییز

طبق داده های بانک مرکزی حجم کل سپرده های قانونی در آبان ماه برابر با ۶۶۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. این رقم در مقایسه با ماه قبل تقریبا ۲.۴ درصد رشد داشته است.

بررسی مسیر شاخص سپرده‌های قانونی نشان می‌دهد هر ماه به این حجم افزوده شده اما اکنون سرعت رشد آن پایین‌تر از ماه‌های ابتدایی سال به ثبت رسیده است. به عنوان مثال سرعت رشد ماهانه اردیبهشت ماه و خرداد ماه به ترتیب برابر با ۴ و ۳.۳۴ درصد رقم خورده بود.

نکته مهم دیگر اما روند صعودی نرخ سپرده‌های قانونی است که به نوعی معکوس ضریب فزاینده قلمداد می‌شود.

بررسی نرخ سپرده های قانونی

به نسبت حجم سپرده‌های قانونی به کل سپرده‌ها در هر مقطع نرخ سپرده قانونی گفته می‌شود. بر همین اساس باتوجه به آنکه حجم کل سپرده‌ها در آبان ماه برابر با ۶ هزار و ۵۳۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده، نسبت سپرده قانونی به این رقم تقریبا برابر با ۱۰.۲۳ درصد به ثبت رسیده است.

بررسی روند این شاخص نشان می‌دهد در هر ماه کمی به این شاخص افزوده شده و اکنون به بالاترین سطح خود درسال جاری رسیده است.

هر چند فاصله ماهانه این نرخ آن قدرها چشمگیر نیست. اما به هر حال در ادبیات اقتصادی کشور این شاخص مهم قلمداد می‌شود. چرا که طبق تعاریف معکوس ضریب فزاینده نمایانگر قدرت خلق نقدینگی در کشور بوده که بنابر همین موضوع بالارفتن آن می‌تواند منجر به کاهش ضریب فزاینده در کشور شود.

→ خواندن مطلب قبلی

استقراض دولت از بانک مرکزی صفر شد

خواندن مطلب بعدی ←

نرخ سود بانکی از چه زمانی افزایش می‌یابد؟

نوشتن نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین